Polska liderem drobiarskiego eksportu?

Polska to największy producent drobiu w Unii Europejskiej. W 2018 roku ma szansę zyskać nowe tytuły — największego unijnego eksportera do krajów UE oraz trzecich, wyprzedając tym samym Holandię. Zgodnie z informacjami podanymi na portalu Puls Biznesu, eksport drobiu w naszym kraju dynamicznie rośnie.

– W tym roku bywały już miesiące, w których wolumeny Holendrów były niższe niż nasze, co wkrótce da nam pozycję lidera drobiarskiego eksportu w UE. Nie nastąpi to prawdopodobnie w 2017 roku, ale w 2018 — mówi Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego w PKO BP. W miejscu tym należy przypomnieć, że w 2016 roku sprzedaż zagraniczna polskiego drobiu zwiększyła się wolumenowo o 20 proc., a w pierwszym półroczu tego roku wzrosła już o 9 proc.

Zdaniem Mariusza Dziwulskiego dynamika wzrostu w Polsce to najprawdopodobniej efekt ptasiej grypy, która w Holandii przyczyniła się do gorszych wyników. Niższa sprzedaż to efekt m.in. przyblokowanego eksportu do RPA. – Oczywiście nie można wykluczyć, że nasi konkurenci szybko i sprawnie odbudują wolumeny. Dane z kilku lat wskazują jednak na to, że Holendrzy nie zwiększają sprzedaży, a my tak — podkreśla Mariusz Dziwulski. Robimy to ekspresowo — tegorocznym 84 proc. wzrostem importu, głównie z Polski, emocjonowały się niedawno gazety na Węgrzech – dodaje.

 

Czytaj więcej >>>

Źródło: www.pb.pl

Wstecz

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact